Jak dobrać rozmiar bielizny

Piękno kobiecej bielizny najprościej ujrzeć w momencie gdy jest ona idealnie dopasowana. Wiadomo jest, iż źle dobrany rozmiar powoduje iż bielizna nie leży tak jak powinna a kobieta czuje się mniej komfortowo. Odpowiedni rozmiar szczególnie ważny jest przy zakupie biustonoszy. Po prostu dobrze dobrana bielizna daje kobiecie poczucie atrakcyjności i jednocześnie stwarza możliwość kształtowania sylwetki. Szczególnie istotne jest eksponowanie zalet kobiecej figury oraz jej korygowanie za pomocą bielizny. Określenie idealnego rozmiaru bielizny nie tylko ułatwia szybki zakup wymarzonej bielizny, ale także pomaga w podjęciu decyzji co jest najlepsze dla naszego ciała. Najpierw należy zdecydować się jaki rodzaj stanika zamierzamy kupić, czyli pod co go ubierzemy i jaki efekt chcemy uzyskać. I tak wyróżniamy następujące rodzaje biustonoszy:

 • sportowe, które wykorzystuje się do podtrzymywania biustu. Są one dobrze dopasowane do ciała, aby uprzyjemnić ćwiczenia fizyczne. Przeważnie wykonane są z bawełny i z dodatkiem elastycznych włókien,
 • miękkie, najczęściej bezszwowe i nieusztywniane. Są to staniki nie podnoszące i nie uciskające biustu. Wykonane są z cienkiej tkaniny.
 • usztywnione na fiszbinach, czyli oparte na metalowej lub plastikowej fiszbinie. Wykonane są często z koronek i mają na celu korygowanie i podtrzymywanie piersi.
 • bardotka – jest to biustonosz bez ramiączek, usztywniony w połowie lub w całości. Podstawową funkcją jest podnoszenie biust ku górze, co automatycznie powiększa jego wielkość.
 • push-up – jest to stanik, którego podstawową funkcją jest podnoszenie piersi. Na ogół mają wyjmowane poduszki lub silikonowe wkładki

Dobór odpowiedniego stanika nie jest skomplikowane, więc nie należy się od razu zrażać. W celu dobrego pomiaru należy zmierzyć obwód pod biustem i obwód w biuście, lecz w jego najszerszym miejscu. Różnica między powyższymi wielkościami daje nam wielkość miseczki, która jest od A do G. Oto tabela rozmiarów:

 • Miseczka A – gdy jest 12 cm różnica
 • Miseczka B – gdy jest 14 cm różnica
 • Miseczka C – gdy jest 16 cm różnica
 • Miseczka D – gdy jest 18 cm różnica
 • Miseczka E – gdy jest 20 cm różnica
 • Miseczka F – gdy jest 22 cm różnica
 • Miseczka G – gdy jest 24 cm różnica.

W ten sposób mamy już ustalony rozmiar miseczki i obwód pod biustem więc to już całość rozmiaru stanika, np. jeśli obwód pod biustem wyniósł 80 cm, a obwód w biuście 94 to różnica wynosi 14 cm, więc należy kupować stanik o miseczce B. Całość rozmiaru jaki należy podać w sklepie to: 80B. Oczywiście technika zakładania stanika również jest ważna przy jego zakupie. Oto kilka porad. Zawsze nowy stanik zapinamy na drugą haftkę, a jego tył ściągamy w dół. W ten sposób zapięcie powinno znajdować się poniżej łopatek. Kolejna wskazówka dotyczy ramiączek, które podciągamy w celu podniesienia biustu. Ostatnim krokiem w zakładaniu jest odpowiednie włożenie piersi do stanika, które należy zebrać razem wkładając do stanika. Czynność ta powinna odbyć się od pach ku sobie, lecz nigdy od dołu do góry. Pamiętać należy, iż często numeracja biustonoszy może być zaniżona. Oczywiście wielkość biustonosza jednej firmy porównany z biustonoszem innej w takim samym rozmiarze może się znacznie różnić. Oprócz tego ważna jest także grubość ramiączek stanika, tzn. kobieta o rubensowskich kształtach powinna kupować biustonosz z szerszymi ramiączkami. W takim przypadku cienkie ramiączka po prostu mogą się wpijać w ciało, co powoduje obciążenie pleców. Grube ramiączka lepiej podtrzymują biust, co przyczynia się do komfortowego noszenia bielizny.

Najczęściej pojawiające się objawy źle dobranego stanika

 • W momencie gdy biustonosz unosi się ku górze, oznacza to iż obwód jest za duży. Aby uniknąć takich sytuacji należy kupować stanik o troszeczkę mniejszym obwodzie, jednocześnie z miseczką o jeden rozmiar większą.
 • Należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu długości ramiączek, co powoduje iż linia biustu prezentuje się doskonale. Jeśli po mimo podciągania ramiączek ku górze, nasz biust opada w dół, świadczy to, iż rozmiar miseczki został źle dobrany,
 • Gdy piersi uciekają dołem, świadczy to o źle dobranym obwodzie, który jest zbyt duży oraz miseczka zbyt mała. Powoduje to dyskomfort oraz wygląda mało estetycznie.
 • Gdy miseczki odstają ku górze, oznacza to zbyt dużą miseczkę.

Reasumując, należałoby dodać iż odpowiedni dobór stanika niezwykle ważny jest także dla zdrowia kobiety. Jak podają statystyki źle dobrany biustonosz jest przyczyną 70% nowotworów piersi u kobiet. Należy także pamiętać, iż w momencie utraty kilogramów, nasz biust nie ulega zmniejszeniu. Najczęściej maleje obwód, a wielkość pozostaje bez znacznych zmian. Co za tym idzie, należy zakupić nowe modele tej części garderoby. Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy zakupie, jest fakt iż idealnie dobrana miseczka nie uciska brodawek. Pamiętać należy, iż poduszki dołączane często do staników powodują rozgniatanie biustu, czyli wypływanie piersi po bokach lub też wystawania na górze. Objawy dobrze dobranego stanika to fakt, iż przód i boki są skierowane w górę, natomiast tył i zapięcie w dół. Przy odpowiednio dobranym staniku, biust ujędrnia się, zaokrągla i dobrze układa.

Drugim elementem bielizny są figi, których rozmiar także należy dobrać odpowiednio do sylwetki. Oczywiście majtki powodują mniej problemów przy ich zakupie. Wyjątek dotyczy popularnych stringów. Przy zakupie nie należy przede wszystkim naciągać za mocno, bo może to zniekształcić rzeczywisty rozmiar stringów. Materiał, z którego są wykonane figi lub stringi powinien być tylko lekko naciągnięty i w taki sposób, aby gumka była prosta, lecz nie napięta. Jednakowo jak w sytuacji doboru rozmiaru stanika, tak i tu należy dokonać odpowiednich pomiarów, z których będzie wynikał późniejszy rozmiar majtek. Musisz w tym celu dokonać dwóch pomiarów: obwodu talii i bioder. Oto tabela rozmiarów:

 • T – oznacza obwód talii
 • B – to obwód bioder
 • XS – gdy T < 64 cm, a B < 88 cm
 • S – gdy T 64-68 cm, a B 88-92 cm
 • M – gdy T 70-74 cm,a B 93-98 cm
 • L – gdy T 76-80 cm, a B 99-106 cm
 • XL – gdy T 82-86 cm, a B 108-114 cm
 • XXL – gdy T 88-92, a B 115-121 cm
 • XXXL – gdy T > 92 cm, a B > 121 cm

W ten sposób poznaliście także metodę doboru wygodnych majteczek. Obciskające i wpijające się figi/stringi to nic miłego i może powodować podrażnienia delikatnych miejsc kobiecego ciała. Jak widać dobór odpowiedniego rozmiaru bielizny nie jest sprawą skomplikowaną, wystarczy jedynie zapamiętać kilka podstawowych zasad i się do nich stosować przy jej zakupie.